לוח שנה עברי מעודכן

עומדים לשבור את הכוס ולהתחיל חיים משותפים יחדיו? אם אתם מתכננים להתחתן כדת משה וישראל דרך הרבנות או דרך צהר, תצטרכו להתעדכן בכל המועדים המותרים לחתונה על פי היהדות. רגע לפני שאתם קובעים תאריך ומשריינים אולם אירועים – בואו נדבר על כמה מהמועדים האלו, מתי מותר ומתי אסור להתחתן לפי הדת היהודית וההלכה. מאמר בנושא.

במשך שנה לאחר פטירתו של קרוב משפחה אסור להתחתן

לפני שבודקים לוח שנה עברי מעודכן, מחפשים תאריכים אופציונליים וקובעים תאריך חתונה, בואו נדבר על משהו קצת פחות נעים. לדאבוננו, אנשים הולכים מהעולם הגשמי בשלב מסוים בחייהם ולפעמים גם מותירים כאב גדול לאחר לכתם. על פי הדת היהודית, אסור להתחתן במשך השנה שלאחר פטירתו של קרוב משפחה מדרגות ראשונות אלו, כמו למשל חלילה אב, או אם של אדם.

אם חלילה נפטר קרוב אשר בעקבות פטירתו לא ניתן לחגוג את המאורע, הדת היהודית כמובן ממליצה על סיום שנת האבל לפי ההלכה. בסופו של דבר, ישנן סיבות לדרך פעולה זו. גם אם מרגיש לכם מאוד דחוף להתחתן, לפי הדת היהודית אתם אמורים להמתין כשנה.

מתי אסור להתחתן לפי היהדות?

ביהדות יש ימים מאוד מוגדרים, שהם פסולי חיתון, כמו ספירת העומר או ימי בין המיצרים, כשכמובן יש הבדלים שונים בין ספרדים לאשכנזים (יש ימים שבהם מתירים חיתון). כמו כן, אסור לקיים חתונות יהודיות בשבתות (גם לא במוצאי השבת) או בכל אחד מחגי ישראל ובחול המועד. בימי שישי נהוג לקיים את החופה עד השעה 13:00 אם היא נערכת בקיץ, ואילו בחורף – עד השעה 12:00.

לרוב, אולמות האירועים מודעים לתאריכים הללו, כך שאם תציינו בפניהם שמדובר בחתונה כדת משה וישראל, הם ידאגו לציין בפניכם את התאריכים האופציונליים, בהתאם לתאריכים הפנויים שלהם.

מועדים וזמנים מומלצים לחתונה לפי הדת היהודית

ציינו את התאריכים בהם אסור להתחתן. אבל מה לגבי תאריכים מומלצים? ובכן, ברשימת המועדים המומלצים לחתונות על פי היהדות, ראשי החודש מככבים ברשימה. יום ט"ו בחודש הוא יום מומלץ לחתונות, כך גם י"א בתשרי. כדאי לדעת, י"א בתשרי גם נקרא "בשם השם" על פי היהדות החסידית. י"א בתשרי נחשב יום בעל סגולות איכותיות במיוחד עבור אוהבים המעוניינים לקדש את יחסיהם באמצעות חתונה.

ומה לגבי חתונה חילונית?

אם החלטתם להתחתן שלא דרך הרבנות (חתונה אלטרנטיבית, חתונה דרך ארגונים חילוניים וכו'), הרי שמועדי איסור חיתון לא רלוונטיים אליכם. מה שכן, סביר להניח שהמועדים הללו יהיו זולים יותר באולמות האירועים מאחר והם פחות מבוקשים בקרב הזוגות.