מבלי להיכנס לוויכוחים דתיים או אידיאולוגיים ומבלי לנקוט עמדה – חשוב להכיר באמת ולהבין כי מוסד הרבנות מקשה על הרבה מאד זוגות להינשא במדינת ישראל. לפעמים זה בגלל שאחד מהבני הזוג נחשד כלא יהודי, לעיתים מדובר על נשים עגונות או מסורבות גט ויש גם זוגות בהם אחד מבני הזוג איננו יהודים. המשותף בין כל המקרים הוא שתמיד מדובר באנשים שמעוניינים לממש את אהבתם ולחיות כזוג נשוי עם כל הזכויות שמקנה הסטטוס הזה כאשר הרבנות פשוט לא מאפשרת לזה לקרות. במצבים האלה אחד הפתרונות הטובים ביותר הוא נישואים אזרחיים בחו"ל. הנה כמה דברים שחשוב לדעת בנושא.

הכינו את עצמכם לבירוקרטיה

חשוב לזכור כי הבחירה להינשא בחו"ל היא נוחה למדי ובעיקר מתבקשת במצבים האלו, אבל זה לא אומר שאין צעדים בירוקרטיים שתצטרכו לעבור. חשוב להכין את כל המסמכים כראוי בהתאם למדינה בה החלטתם להינשא כדי שחלילה לא יקרה מצב שבו המדינה לא תכיר בכם כזוג נשוי כאשר תחזרו לארץ. יש לזכור כי חתונה אזרחית במרבית המדינות מצריכה לאחריה חתימת נוטריון על המסמכים כדי שהם יקבלו תוקף משפטי. אפשר ומומלץ להיעזר בשירותי נוטריון אונליין במקרים האלו. חשוב לדעת כמו כן שאם נישאתם במדינה החברה באמנת האג, אין צורך בחתימת נוטריון וחתימה של אפוסטיל תספיק.

בחרו את המדינה בקפידה

יש כל מיני מקומות בעולם בהם ניתן להינשא בחתונה אזרחית ורצוי לבחור בסבלנות ובנחת. שאלו את עצמכם אם תהיו מעוניינים להזמין חברים ובני משפחה לטקס האזרחי ואם התשובה שלכם היא חיובית שווה לבחור במקום יפה וייצוגי אליו ניתן להזמין אורחים. יש כאלה שמעדיפים לערוך מסיבת נישואין בארץ לאחר החתונה עצמה ובמקרים האלו המיקום קצת פחות משנה. כך או כך חשוב להבין למה אתם מכוונים ולבחור בהתאם.

נישואים אזרחיים - בחול אפשר גם אחרת

עשו זאת רק בסטייל שלכם

לכל אחד הסיבה שלו להתחתן או לא להתחתן דרך הרבנות. יש זוגות שבוחרים להינשא בחתונה אזרחית לא בגלל שהרבנות לא רוצה לחתן אותם, אלא בגלל שהם מעדיפים שלא לשתף פעולה עם המוסד הזה מסיבות שונות. בעבור המשפחות של זוגות כאלו מדובר לא אחת בצעד חתרני למדי ולפעמים נדרשת עבודת ריכוך והסברה בעיקר להורים לפני שיוצאים לדרך. אם כבר עברתם את המשוכה הזאת, אל תעצרו כאן. ערכו את החתונה רק במקום שמתאים לכם ובתנאים שלכם. אחרי הכל מדובר ביום שלכם ואתם עושים זאת בראש ובראשונה בשביל עצמכם.

תנו למשפחות את המקום שלהם

זה אולי נשמע כמו סתירה של הדברים הנ"ל, אבל זה בהחלט לא הרעיון. אפילו שמדובר ביום שלכם, יש מקום לתת לאנשים הקרובים שלכם להביע את דעתם. אם תצליחו להפיק חתונה שגם תואמת את הלך הרוח שלכם וגם משמחת את הקרובים, הרי שהצלחתם לרקוד על שתי החתונות. שיהיה במזל!