מסוחררים אבל לא מהאירוע: מה יכולות להיות הסיבות להופעת סחרחורת?

סחרחורת, תחושה מטרידה של חוסר יציבות, היא תלונה נפוצה המשפיעה על אנשים בכל הגילים. גורמים שונים יכולים להוביל לתחושות של סחרחורת. הכרת הגורמים השונים היא חיונית לאבחון נכון וניהול יעיל.

 

ורטיגו

לעיתים קרובות שם נרדף לסחרחורת, מחלת ורטיגו היא תחושה מובהקת של סחרור או חוסר יציבות. זה קורה עקב שיבושים באוזן הפנימית או בעצב שיווי המשקל, ואחראי על איזון ואוריינטציה מרחבית. הפרעות באוזן הפנימית כמו ורטיגו תנוחתי פרוקסימלי שפיר (BPPV), מחלת מנייר ודלקת עצבית וסטיבולרית יכולות לעורר ורטיגו, ולגרום לתחושת סחרחורת מציפה.

 

תנודות בלחץ הדם

שינויים בלחץ הדם יכולים להיות גורם משמעותי התורם לתחושת סחרחורת. גם לחץ דם נמוך וגם לחץ דם גבוה יכולים להוביל לזרימת דם לא מספקת למוח, מה שגורם לתחושת סחרחורת. לחץ דם, שנגרם לפעמים בעמידה מהירה מדי, עלול לגרום לאספקת דם לא מספקת למוח, מה שמוביל לסחרחורת רגעית.

 

 

התייבשות

אולי לא הרבה יודעים אך צריכת נוזלים לא מספקת יכולה גם לתרום לסחרחורת. התייבשות משפיעה על מאזן האלקטרוליטים בגוף, ומשבשת את תפקודם התקין של עצבים ושרירים, כולל אלה האחראים לשמירה על איזון. פעילות גופנית ממושכת, חום מוגזם או מחלה עלולים להוביל להתייבשות ולהחמיר את תחושת הסחרחורת.

 

תופעות לוואי של תרופות

לתרופות מסוימות עשויות להיות סחרחורות כתופעת לוואי אפשרית. תרופות המשפיעות על לחץ הדם, כגון תרופות נגד יתר לחץ דם, או כאלה עם אפקט הרגעה, כמו תרופות נוגדות דיכאון או תרופות נוגדות חרדה, יכולות לגרום לתחושות של סחרחורת. חשוב להיות מודעים לתופעות לוואי אפשריות ולהתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות אם מתרחשת סחרחורת לאחר התחלת תרופה חדשה.

 

דלקות באוזן הפנימית

זיהומים המשפיעים על האוזן הפנימית יכולים להפריע לתפקוד הרגיל שלה, מה שעלול להוביל לסחרחורות. דלקת של האוזן הפנימית נגרמת לעיתים קרובות על ידי זיהומים ויראליים או חיידקיים. השיבוש שנוצר במערכת שיווי המשקל יכול לגרום לסחרחורת ולחוסר יציבות. טיפול מיידי בזיהום הבסיסי הוא חיוני לפתרון תסמינים אלה.

 

אנמיה

מחסור בכדוריות דם אדומות או המוגלובין, המכונה אנמיה, יכול להוביל לאספקת חמצן מופחתת למוח ולגרום לסחרחורת. אנמיה מחוסר ברזל היא סוג נפוץ שיכול לנבוע מצריכה לא מספקת של ברזל או מבעיות בספיגת ברזל הקשורות לתזונה לא נכונה. עייפות, חולשה וסחרחורת הם תסמינים בולטים של אנמיה ומצדיקים הערכה רפואית יסודית.

 

היפוגליקמיה

רמות סוכר נמוכות בדם, או במינוח הרפואי היפוגליקמיה, יכולות להתבטא בתסמינים כגון סחרחורת, רעידות ובלבול. זה קורה בדרך כלל אצל אנשים הסובלים מסוכרת הנוטלים אינסולין או תרופות אחרות כדי להוריד את רמת הסוכר בדם. שמירה על רמות סוכר יציבות בדם באמצעות תזונה מאוזנת והתאמות תרופתיות מתאימות היא חיונית למניעת אפיזודות של סחרחורת הקשורות להיפוגליקמיה.

 

הפרעות נוירולוגיות

מצבים נוירולוגיים שונים, כולל מיגרנות, טרשת נפוצה והפרעות מסוימות בגזע המוח, יכולים להוביל לתחושת סחרחורת. מיגרנות, בפרט, עשויות להופיע עם תסמינים של איבוד שיווי משקל, תחושה של הסתחררות או של חוסר יציבות. זיהוי וניהול המצב הנוירולוגי הבסיסי חיוני לטיפול בסחרחורת הקשורה.

 

גורמים פסיכולוגיים

גורמים פסיכולוגיים, כגון חרדה ומתח, יכולים לתרום לסחרחורת. התגובה הטבעית של הגוף לסטרס, הידועה בשם תגובת הילחם או ברח, עלולה להוביל לשינויים בזרימת הדם ובקצב הלב, וכתוצאה מכך לגרום לסחרחורת. תרגולי גוף-נפש, טיפול וטכניקות לניהול מתח חיוניים לטיפול בסחרחורת הקשורה לגורמים פסיכולוגיים.

 

לסיכום

סחרחורת היא תסמין מורכב עם סיבות פוטנציאליות רבות, המשתרעות הרבה מעבר לסחרחורת בלבד. הכרה בגורמים השונים התורמים לתחושה זו חיונית לאבחון מדויק ולטיפול. בין אם מקורן בהפרעות באוזן הפנימית, תנודות בלחץ הדם, תופעות לוואי של תרופות או גורמים פסיכולוגיים, טיפול בסיבה הבסיסית הוא חיוני להשבת האיזון ולהקלה על תחושת הסחרחורת המטרידה. אם הסחרחורות נמשכות או מחמירות, רצוי לפנות לטיפול רפואי מיידי כדי להבטיח הערכה יסודית והתערבות מתאימה.

 

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

נגישות